top of page

Bir soğutma ve zemin sirkülasyon sistemi sayesinde suyun dondurulması sonucu oluşturulan buz pistleridir ve gerçek buz üretilerek oluşturulur. Kullanım amaçlarına göre "Mobil" ve "Sabit" olmak üzere iki ayrı şekilde üretilmektedir.

SABİT SİSTEM DOĞAL BUZ PİSTLERİ

 

İlerde değiştirmesi planlanmayan projeler için üretilmektedir. Bu sistemde zemin sirkülasyon boruları, kollektör hatları, ara transfer tesisatları, kenar korkuluklar gibi üniteler sabit kalacakları ön görülerek üretilirler ve ona göre monte edilirler. Olimpik ve daha küçük spor salonları, uzun vadeli plan yapmış alışveriş merkezleri bu sistemleri tercih etmektedirler.

 

TAŞINABİLİR DOĞAL BUZ PİSTİ SİSTEMLERİ

Özellikle organizasyonlar ve mevsimsel projeler için imal edilmiş, her bir ünitenin taşınabilir olarak üretildiği ve kolaylıkla toplanıp yer değiştirilebildiği sistemlerdir. Bu sayede aynı ünite birden fazla noktada kurularak yıllarca işletilebilmektedir. Bu sistemler tek bir noktada yıllarca da sabit bir pist gibi çalıştırılabilmektedir.

Not: Her iki sistemle üretilen buzun kalitesiyle ilgili hiç bir farkı bulunmamaktadır. Farklılıklar sadece kullanım amacına en pratik ve ekonomik şekilde hizmet edebilmek için, imalatlarda yapılan değişikliklerden oluşmaktadır. 

Bu iki ana ayrımın haricinde doğal buz pistleri üç ayrı bölümden oluşmaktadır;
 

- Çiller Soğutma Cihazları

- Zemin sirkülasyon sistemi

- Kenar korkuluklar

ÇİLLER SOĞUTMA CİHAZLARI

Buz pisti işletmelerinin en önemli ve de maliyetli üniteleri olan çiller soğutma makinaları, IceTrendy’nin en önem verdiği konuların başında gelir. Üretilen cihazların uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışacak yapı ve kalitede olmasının yanı sıra düşük enerji tüketimiyle buz yapıp koruyabilmesi gerekmektedir.


Buz pisti soğutma cihazlarında, cihazın çalışacağı ülke veya şehirdeki iklim koşullarını iyi analiz etmek, pist mekanının mevcut ve olası izolasyon değerlerini çözümlemek, net buz alanı ve transfer mesafelerini hesaplayarak cihaz kapasitelerini belirlemek gerekmektedir. 


Pist kurulumlarında zemine ve borulara uygulanacak doğru izolasyon malzeme ve teknikleriyle rahat ve uzun yıllar hiç durmadan çalışan cihazlar elde etmek mümkündür. 


IceTrendy kendi markasıyla ürettiği CE sertifikalı çillerlere 2 yıl parça garantisi vermekte, proje teslimi sonrasında peryodik bakım ve kontrolleri titizlikle takip etmekte ve uygulamaktadır. 


Projenin gerektirdiği her kapasitede üretim yapabilen firmamız, aynı zamanda projede cihazın konumlandırılabileceği alanın mecburiyetlerine göre de dizaynını değiştirebilmektedir.


Eğer belirlenen alana tek parça bir sistem konulamıyorsa montaj mekanda yapılabilir. Ya da çiller teknik mecburiyetlerin izin verdiği ölçüde konulacak mekanın koşullarına özel ölçülerde de üretilebilir.


IceTrendy çiller üretiminde buz pisti işletmelerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya büyük önem vermektedir. Örneğin IceTrendy üretimi çillerlerde,  hayati önem taşıyan bir parça tamamen dursa bile işletme bundan zarar görmez. (Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi satış temsilcilerimizden edinebilirsiniz.)

 

BUZ ALTI BORULAMA TESİSATI
 

Buz altı borulamalarda da kullanım amaçlarına ve tercihe bağlı olarak farklı tipte tesisat malzemesi kullanılmaktadır. 

Sabit sistemlerde alüminyum ve epdm kauçuk buz altı borulama  seçenekleri kullanıldığı gibi pexA veya pexB beton altı sistemlerle de buz yapılabilmektedir. Mobil sistemlerde ise montaj ve demontaj işleri daha pratik olduğu için epdm kauçuk hortum paletleri tercih edilmektedir.

Her bir sistemin kendine göre avantajları ve dezavantajları olmaktadır ve tüm bu seçenekler için IceTrendy olarak ihtiyaca en uygun sistem konusunda müşterilerimizi bilgilendirmekte ve yönlendirmekteyiz. 

ÇARPMA PANELLERİ
 

Kullanım amaçlarına göre çok farklı malzemelerle üretilebilen kenar korkuluklarda Ice Trendy mobil veya sabit her türlü çözümü üretebilmektedir. 
Mobil bariyerler, taşınabilir buz pisti sistemlerinde tercih edilen, bariyerin özel tasarlanmış ayaklarının buzla kaynayarak sabitlendiği bariyer sistemleridir.
Özellikle pist kurulacak alanda herhangi bir inşaat işi gerektirmediği için tercih edilmektedir.
Paslanmaya karşı galvaniz kaplanmış profil iskeletlerden oluşan bu bariyerler isteğe ve bütçeye göre şeffaf veya beyaz polietlen, polikarbon malzemelerle birleştirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Buz Hokeyi oynanacak pistler için bu bariyerlerin üst kısmına güvenlik camı da eklenebilmektedir.

bottom of page